95/8/24
تعداد نظرات:0
11:28
شماره مطلب:139582418590
-A A +A
پياده روي اربعين

كربلا منتظر ماست بيا تا برويم...

امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرماید: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمى که برمى‏دارد یک حسنه برایش نوشته ، یک گناه از او محو مى‏فرماید ، یک درجه مرتبه‏اش را بالا مى‏برد، وقتى به زیارت رفت، حق تعالى دو فرشته را مامور او مى‏‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسند و وقتى برگشت با او وداع کرده و به وى مى‏‌گویند: اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزیده شد ،تو از افراد حزب خدا ، حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید ، آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد کرد.(کامل الزیارات ص134)امام صادق(ع)-در کامل الزیارات- به یکی از دوستانشان که اسمش «علی» بوده، چنین می‌فرماید: «یَا عَلِیُّ زُرِ الْحُسَیْنَ وَ لَا تَدَعْهُ»(کامل‌الزیارات/ص133) قبر امام حسین(ع) را زیارت کن، قبر امام حسین(ع) را رها نکن! «قَالَ قُلْتُ مَا لِمَنْ أَتَاهُ مِنَ الثَّوَابِ» انگار طرف، مزۀ زیارت را نچشیده بوده، یا شاید هم چشیده بوده؛ اما می‌خواسته ثواب این زیارت را هم بفهمد. لذا از حضرت پرسید: «مَا لِمَنْ أَتَاهُ مِنَ الثَّوَابِ» ثواب این زیارت چقدر است؟

به این روایت دقت کنید! صحبت دربارۀ چیست؟ دربارۀ زیارت امام حسین(ع) است. سؤال چیست؟ اینکه ثواب این زیارت چقدر است؟ آن‌وقت بینید امام صادق(ع) بحث را به کجا می‌برد؟ می‌فرماید: «مَنْ أَتَاهُ مَاشِیاً» کسی که پیاده به حرم امام حسین(ع) برود! آقا امام صادق(ع)! ایشان که نپرسید «آیا پیاده بروم یا سواره؟» ایشان پرسید «ثواب زیارت چیست؟» حالا چرا شما از پیاده‌روی صحبت می‌کنی؟! امام صادق(ع)، فدایت بشوم! شما الآن بفرمایید که ثواب زیارت چقدر است؟ ایشان سؤالش این بود! بحث شما هم که سرِ اصل زیارت بود، حالا چه شد که یاد پیاده‌روی افتادی؟ الهی دورت بگردم! غریب مدینه؛ امام صادق(ع) که آرزو داشتی مؤمنین با پای پیاده، میلیونی دور حرم حسین جمع بشوند!

می‌فرماید: اگر پیاده بروی! حضرت دیده که یک مشتری گیر آورده، حالا دارد به او می‌فرماید: اگر پیاده بروی... من فدای خاک قدم‌های شما! که این آرزوهای امام صادق را محقق کردید.

 می‌فرماید: «مَنْ أَتَاهُ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَة حَسَنَةً وَ مَحَى عَنْهُ سَیِّئَة» به هر قدمی حسنه‌ای برایش نوشته می‌شود و سیئه‌ای از او برداشته می‌شود. در برخی روایات دیگر، مصداق این حسنه را فرموده‌اند: به ازای هر قدمی یک حج و یک عمرۀ مقبوله-نوشته می‌شود- یعنی ثوابش بالاتر از ظرفیت فهم ما است. (مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ ع کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حِجَّةً وَ عُمْرَةً؛ عوالی‌اللئالی/4/82) و (مَنْ زَارَ الْحُسَیْنَ مُحْتَسِباً لَا أَشَراً وَ لَا بَطَراً... وَ یُکْتَبُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حِجَّةٌ وَ کُلِّ مَا رَفَعَ قَدَماً عُمْرَة؛ کامل‌الزیارات/144)

من فدای خاک قدم‌های شما که این آرزوهای امام صادق را محقق کردید.عزاداری امام حسین(ع)، زیارت، و به‌ویژه «زیارت اربعین»، صرفاً محل احساس و شور نیست، محل اندیشه و شعور هم هست. این را توصیه نمی‌کنم، بلکه توصیف می‌کنم.

بنده معتقدم اندیشه و شعور، در شور حسینی شما جاری هست و نیازی به دلسوزی کسانی که از دور شما را نگاه می‌کنند نیست.

«تفکر» یکی از آداب عبادت باعظمت زیارت اربعین است. شما در این پیاده‌روی فرصت خوبی برای اندیشیدن و تفکر دارید.

یکی از موضوعاتی که باید درباره آن تفکر کرد راز این‌همه تأکید امامان معصوم(ع) به زیارت اباعبدالله الحسین(ع) است.

چرا اینقدر سفارش بر زیارت هرساله کرده‌اند؟ و حتی سالی دو یا سه مرتبه.

چرا اگر کسی به زیارت کربلا نرود جفا کرده است و عاق رسول خدا(ص) و ائمه هدی(ع) می‌شود؟

چرا زیارت امام حسین(ع) نرفتن، طبق روایت، از عمر انسان می‌کاهد؟

چرا این‌قدر ثواب‌های باعظمت برای زیارت کربلا قرار داده‌اند؟ به‌ویژه تأکید بر پیاده‌روی برای زیارت فرموده‌اند.

چرا اربعین را میعادگاه میلیونی زائران قرار داده‌اند؟ امام حسن عسگری(ع) وقتی زیارت اربعین را علامت مؤمن اعلام فرمودند، حتماً حضور میلیونی مومنین امروز را پیش‌بینی می‌کردند و حتماً آن را قصد کرده بودند.

و سوالهای اساسی دیگر که باید درباره آنها فکر کرد:

چه عاملی مانند امام حسین(ع) میتواند این‌چنین برای امت اسلامی قدرت‌آفرین باشد؟  چگونه می‌توان حماسۀ زیارت اربعین را مقدمۀ تمدن عظیم اسلامی دانست؟  حماسۀ اربعین چگونه تاریخ را ورق خواهد زد؟

بی‌تردید با درک پاسخ این سؤال‌ها ارزش عبادت زیارت اربعین افزایش خواهد یافت.

کسانی که به این زیارت نیامده‌اند نیز باید در این‌باره بیندیشند تا متوجه شوند از چه فیض بزرگی محروم شده‌اند. امید است که موانع جدی داشته‌اند که نتوانسته‌اند بیایند.

سفرنامه اربعین 94 حجت الاسلام پناهیان/بيان معنوي

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.