97/10/12
تعداد نظرات:0
16:13
شماره مطلب:1397101234954
-A A +A

بسته خبری آموزش و پرورش در این هفته

در این بسته خبری اهم اخبار آموزش و پرورش در این هفته را مطالعه کنید.

به گزارش بیست؛ در این بسته خبری اهم اخبار آموزش و پرورش در این هفته را مطالعه کنید.

پرونده سمپاد همچنان روی میز؛ پیشنهاد غربالگری مجدد

پرونده مدارس سمپاد دوره متوسطه اول که تابستان امسال با کش‌وقوس‌های فراوان همراه بود همچنان باز است و حالا در سومین ماه فعالیت مدارس، برخی مسئولان و معلمان از ورود دانش‌آموزان عادی خبر می‌دهند همان مسئله‌ای که تابستان امسال هم هشدار داده شد.

حاجی‌بابایی: یک اشتباه استراتژیک معلم و دانش‌آموز را هدف قرار داد

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یک اشتباه استراتژیک ساختار آموزش‌وپرورش را فلج کرد، گفت:‌ دولت باید به داد آموزش و پرورش برسد اما در محاق بی‌تفاوتی‌ فرو رفته است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی اظهار کرد: اشتباه استراتژیک ساختار آموزش‌وپرورش را فلج کرد، 100 هزار نیروی آشپز و خدمتگزار که معلم شدند الآن جای 200 هزار نفر کار می‌کنند. آقای عسگری آزاد معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ر‌یزی به‌علت نگاه بسیار محدود و غیرکارشناسی و شرکتی که به آموزش‌وپرورش داشتند و از حامیان جدی معلمان روزمزد و شرکتی بودند به‌همراه آقای فانی وزیر وقت آموزش‌وپرورش بدون توجه بر نیازهای واقعی بدنه آموزش وپرورش و کارشناسی دقیق، گفتمان غالب خود را مازاد نیرو و خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش قرار داد و با این سیاست اشتباه پایه‌های ظلم و بی‌توجهی دولت به معلمان و فرهنگیان را بنا نهادند.

مداخلات پایه و غربالگری تمام دانش‌آموزان از زمستان صورت می‌پذیرد

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به تمرکز بر روی خودکشی گفت: مداخلات پایه و غربالگری تمام دانش‌آموزان از زمستان صورت می‌پذیرد.

حرکت در آفساید آموزش‌وپرورش با ادعای "سامانه نماد"

رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران با اشاره به اینکه سامانه نماد در فضای فعلی آموزش‌وپرورش یک خطای بزرگ است، گفت: در مدارس متوسطه برای ۴۰۰ دانش آموز و اختصاص یک مشاور چگونه می‌خواهند طرح نماد را پیش ببرند.

کوروش محمدی درباره سامانه نماد اظهار کرد: سامانه نماد قرار است با  این آموزش‌وپرورش و فضای فعلی کار خود را پیش ببرد؟آیا قرار نیست تحولی در روش‌های ناکارآمد تعلیم و تربیت اتفاق بیفتد؟ امروز یکی از بدترین مشکلات جامعه، سند و سامانه است که بر روی هم تلمبار می‌شود و پشت سر مسئولان خاک می‌خورد.

توئیت وزیر آموزش و پرورش: عضویت ۳ فرهنگی در شورای عالی آموزش و پرورش با رأی مستقیم فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش گفت: با رعایت مفاد قانون تشکیل شورای عالی آموزش‌ و پرورش در خصوص عضویت سه نفر صاحب‌نظر از نمایندگان معلمان یا مدیران مدارس از هر یک از دوره‌های تحصیلی، درصدد هستیم تا این ۳ نفر با رأی مستقیم فرهنگیان انتخاب شوند.

چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌ و پرورش ابلاغ شد

وزیر آموزش‌ و پرورش، چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌ و پرورش را ابلاغ کرد.

در این چارچوب شیوه‌نامه تصریح‌ شده است که جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌ و‌ پرورش، آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود.

۷ سال پس از ابلاغ؛ سند تحول بنیادین درگیر مناقشه‌ها

نیمی از محدوده زمانه اجرای سند تحول بنیادین سپری شده اما هنوز بر سر اجرا و نحوه و میزان اجرای آن مناقشه‌ها ادامه دارد در این شرایط آیا امیدی به اجرای سند تحول در ۷ سال باقیمانده وجود دارد؟

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش پرداخته است.

در بخشی از این پژوهش آمده است: اگر چه هفت سال از تدوین سند تحول می‌گذرد اما نحوه و چگونگی اجرای آن همواره محل بحث و مناقشه میان مجریان و قانون گذاران بوده است. به طوری که یکی از محورهای استیضاح وزرای آموزش و پرورش در مجلس به زعم استیضاح‌کنندگان کوتاهی وزرا اجرایی کردن سند تحول بوده است.

بررسی بودجه ۹۸ آموزش‌وپرورش؛ کفاف رتبه‌بندی را نمی‌دهد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت:‌ رقم درنظر گرفته‌شده در بودجه سال ۹۸ کفاف اجرای رتبه‌بندی معلمان را نمی‌دهد و دولت باید پیشنهاد آموزش و پرورش برای رتبه‌بندی را بپذیرد.

حمایت میرزاده با اشاره به بررسی بودجه سال 98 آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این جلسه که با حضور مسئولان سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، میزان تحقق بودجه سال 97 و آنچه برای سال 98 پیش‌بینی شده است، بررسی شد.

وی افزود: بودجه آموزش و پرورش برای سال 98 افزایش پیدا کرده اما اشکال این است که همچنان بخشی از مطالبات سال 97 به 98 تحمیل می‌شود و مبلغ درنظر گرفته‌شده برای بحث رتبه‌بندی معلمان کافی نیست.

طرح‌های حاشیه‌ای جایگزین برنامه های تحولی

آموزش‌وپرورش در دوره فعلی برنامه‌های مختلفی رونمایی کرده است. برنامه‌هایی همچون نشاط در مدارس، مبارزه با مافیای کنکور، حذف مشق شب، تلاش برای حذف مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول - که درنهایت با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی متوقف شد- و طرح معلم تمام وقت.

هر چند نیاز به بررسی است که از میان این حجم از طرح‌های متعدد کدام یک در شرایط فعلی مدارس دولتی قابلیت اجرا شدن دارد یا اینکه در میدان اجرا با موفقیت همراه خواهد شد؟

به تازگی هم اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نسبت به طرح  برخی موضوعات در رسانه‌ها بدون پشتوانه علمی و قانونی ازسوی مدیران آموزش و پرورش انتقاد کردند. حتی برخی کارشناسان براین باورند ارائه کلکسیونی از طرح ها نشانه ابتکار و خلاقیت نیست و بسیاری از این طرح ها ارتباطی با سند تحول بنیادین ندارد اما با وام گرفتن از سند تحول بنیادین، برنامه‌‌های روزمره با عنوان برنامه‌های تحولی به مخاطب ارائه می‌شود.

تربیت ۸۰ هزار معلم حداقل نیاز آموزش‌وپرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: تربیت ۷۰ تا ۸۰هزار معلم کف نیاز ما به نیروی انسانی است اگر بتوانیم بسترهای لازم را فراهم کنیم در سال‌های آتی نظام کشور را از وضعیت بی معلمی نجات می‌دهیم.

بودجه آموزش‌وپرورش و رتبه‌بندی در سال ۹۸ به روایت سازمان برنامه

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبارات ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها از ۳۳ هزار میلیارد تومان به ۴۳ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۸ افزایش و دو هزار میلیارد تومان به رتبه‌بندی معلمان اختصاص یافت.

ستاد اقامه نماز آموزش‌وپرورش به شورای عالی نماز ارتقا یافت

به دستور وزیر آموزش‌وپرورش ستاد اقامه نماز آموزش‌وپرورش به شورای عالی نماز ارتقا یافت.

در پی ابلاغ پیام رهبر معظم انقلاب به بیست و هفتمین اجلاس سراسری  نماز که در سمنان برگزار شد و با توجه اهمیت نقش و جایگاه آموزش‌ و پرورش در ترویج فرهنگ و اقامه نماز و تأکید رهبر معظم انقلاب بر نماز مدارس که فرمودند «مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان»، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش طی نامه‌ای به معاونت پرورشی و فرهنگی دستور ارتقای ستاد اقامه نماز به  شورای عالی نماز با مسؤولیت مستقیم وزیر و عضویت همه معاونت‌ها و واحدهای مربوطه را صادر کرد.

وزیر آموزش‌ و پرورش در این نامه‌ بر رفع موانع و محدودیت‌های توسعه و ترویج فرهنگ نماز و همچنین شناسایی روش‌های خلاقانه مبتنی بر اصول تعلیم و تربیت اسلامی و آموزش، تشویق و ترغیب کودکان و نوجوانان به برپایی نماز در مدارس تأکید کرد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس: خرید خدمات طبق قانون مربوط به آموزش و پرورش نیست/ آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه خرید خدمات طبق قانون برنامه توسعه اصلا مربوط به آموزش و پرورش نیست، گفت: وقتی لایحه بودجه را در بخش آموزش و پرورش نگاه کردم به عنوان یک معلم خیلی متأسف شدم. وی به موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: این پرونده را تمام کردیم؛ 30، 40 نفر از افراد گردن کلفت کشور هنوز زندان هستند و بانک سرمایه که بودم گفتند بخشی از منابع برگشته است و برای بخشی دیگر از منابع، برخی از اموال را دارند، مصادره می‌کنند که این پول را بر گردانند.

از سوی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورشجزئیات بودجه ۵۶ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال ۹۸ اعلام شد:

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: اعتبارات این وزارتخانه در سال ۹۸ در جداول ۷، ۸ ، ۹، ۱۸، ۲۱ و یارانه‌ها بالغ بر ۵۶ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان است که در حوزه اعتبارات هزینه‌ای ۲۹ درصد رشد، در حوزه اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۴۰.۳ درصد رشد و در کل اعتبارات ۲۹.۵ درصد و بدون احتساب اعتبار رتبه‌بندی ۲۵ درصد رشد داریم.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.